Ricardo Lopez

 
Ricardo Lopez Nava ur.25 lipca 1966 r.  w Cuernavaca ,Meksyk. Mistrz świata w kategorii słomkowej w latach 1990-1999, oraz w junior muszej w latach Ricardo Lopez1999-2002. Tytułu w najlżejszej kategorii wagowej bronił aż 21 razy. Jako jeden z nielicznych bokserów z ringu odszedł jako niepokonany mistrz.
 
Przydomek ringowy: „El Finito”
Warunki fizyczne: wzrost – 165 cm, zasięg ramion – 165 cm, waga: 47-50 kg
Bilans:52 walk, wygranych 51(38 KO), przegranych 0, remisów 1
Trenerzy: Ignacio Beristain
Ricardi Lopez swoja pierwszą zawodową walkę stoczył 18 stycznia 1985 r. W swoich pierwszych ośmiu walkach pokonał swoich wszystkich rywali przez ciężki nokaut. Po 26 wygranych( w tym 19 przed czasem) Ricardo Lopez dostał szansę walki o pas mistrzowski WBC kategorii muszej.
 Zdobycie mistrzostwa

Do tej walki doszło 25 października 1990 r. a przeciwnikiem był Japoński mistrz Hideyuki Ohashi. Lopez na ten pojedynek musiał się wybrać aż do Japonii a dokładniej do Tokio. Lopez nie dał szans Japończykowi i jak większość swoich rywali pokonał go przed czasem w 5 rundzie, zdobywając tym samy, tytuł mistrza świata. W swoich pierwszych obronie ponownie powrócił do Japonii, a następni stoczył walkę w Korei Południowej, oba starcia wygrał.  W 1992 r. dwukrotnie  bronił tytułu w Meksyku, gdzie wygrał z Pretty Boy Lucasem i Tajwańczykiem Singprasert Kittikasem. W październiku 1992 r. ponownie zagościł w Tokio gdzie łatwo przed czasem pokonał Rocky Lina.
Ricardo Lopez nie mal na zmianę walczy w Ameryce Południowej i W Azji, pokonując bez większych trudności kolejnych przeciwników. W grudniu 1993 r. zadebiutował wreszcie w Stanach Zjednoczonych. Jego rywalem był Filipińczyk Manny Melchor, którego pokonał przed czasem w 11 rundzie. Dwie kolejne walki Ricardo Lopez także stoczył w USA pokonując przyszłego mistrza Kermina Guardiana jednogłośnie na punkty, także w swojej 10 obronie Surachai Saengmorakot już w pierwszej rundzie. Po dwóch kolejnych obronach w Meksyku ponownie wrócił d o USA wygrywając kolejnych 6 starć w tym 5 przed czasem. Pokonał m.in. Andy’ego Tabanasa i Mongkola Charoena.

Zdobycie kolejnych pasów

22 sierpnia 1997 r. Spotkał się w ringu z Mistrzem Świata organizacji WBOAlexem Sanchezem. Lopez zwyciężył prze czasem zdobywając drugi pas, którego jednak nie bronił go ani razu. W następnej walce  w marcu  1998 r.  doszło do kolejnej unifikacji pasów gdyż Ricardo walczył z niepokonanym mistrzem organizacji WBA, Rosendo Alvarezem. Starcie było wyrównane, ale z powodu z zderzenia się głowami i kontuzji Lopeza sędzia przerwał walkę po 7 rundzie. Na sędziowskich kartach jak do tej pory był remis i walka zakończyła się technicznym remisem. Obaj pięściarze zachowali swoje pasy. Osiem miesięcy później doszło do rewanżu i tym razem Ricardo Lopez pokonał Alvareza przez niejedno głośną decyzję sędziów, zdobywając pas organizacji WBA.
Zmiana kategorii

Po tej walce Lopez postanowił opuścić kategorię słomkową i przejść do junior muszej, w której 2 października 1999 r. walczył z Willem Grigsbym. Stawką był pas IBF. Ricardo pokonał na punkty Grigsbyego, zdobywając tytuł mistrzowski w drugiej kategorii wagowej, zdobył tym samym wszystkie 4 pasy najważniejszych organizacji bokserskich.
W swojej pierwszej obronie nowo zdobytego tytułu zmierzył się z Ratanapolem Sor Vorapinem, którego znokautował w 3 rundzie. Drugą obronę i jednocześnie ostatnią walkę w swojej karierze stoczył 29 września 2001 r. z Zolani Petelo. Wygrał ją przez nokaut w 8 rundzie. Mając 35 lat, odszedł na bokserską emeryturę jako niepokonany mistrz.
Ricardo Lopez to wybitny bokser w tej mało docenianej i niekiedy lekceważonej  kategorii wagowej. Był trzecim mistrzem w historii boksu który odszedł na emeryturę jako niepokonany. Posiada także znakomity wynik 26 walk o tytuł mistrzowski bez porażki. Jest członkiem World Boxing Hall of Fame oraz International Boxing Hall of Fame. Obecnie jest komentatorem boksu w meksykańskiej telewizji.

 
Visited 81 times, 1 visit(s) today

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *