Aktualni mistrzowie

Aktualni mistrzowie w boksie zawodowym

Kategoria
WBA
WBC
IBF
WBO
ciężka
Andy Ruiz jr. Deontay Wilder Andy Ruiz jr. Andy Ruiz jr.
junior ciężka Oleksandr Usyk ___ Oleksandr Usyk Krzysztof Głowacki
półciężka
Dimitrij Biwoł Aleksander Gwozdyk Artur Beterbijew Siergiej Kowalow
super średnia
Callum Smith David Benavidez Jose Uzcategui Gilberto Ramirez
średnia
Saul Alvarez Saul Alvarez __ Billy Joe Saunders
junior średnia
Jarrett Hurd Jermell Charlo Jarret Hurd
 Jaime Munguia
półśrednia
Keith Thurman Shawn Porter Errol Spencer Terence Crawford
junior półśrednia
Kirill Relikh Jose Carlos Ramirez __ Maurice Hooker
lekka Wasyl  Łomaczenko Mikey Garcia Mikey Garcia Jose Pedraza
superpiórkowa Gervonto Davis   Miguel Berchelt Tevin Farmer Masayuki Ito
piórkowa
Leo Santa Cruz Gary Russell Jr. Josh Warrington Oscar Valdez
super kogucia
Daniel Roman Rey Vargas
TJ Doheny
Isaac Dogboe
kogucia
Ryan Burnett __
Emmanuel Rodriguez
Zolani Tete
super musza
Khalid Yafai
Srisaket Sor Rungvisai
Jerwin Ancajas __
musza
Artem Dalakian Cristofer Rosales Moruti Mthalane Kosei Tanaka
junior musza
Hekkie Budler Ken Shiro __ Angel Acosta
słomkowa
Knockout CP Freshmart Wanheng Menayothim __ Vic Saludar
 

Kategorie wagowe w boksie zawodowym

Kategoria słomkowa (Strawweight) – do 105 funtów (47,63 kg)
Kategoria junior musza/lekko musza (Lt. Flyweight) – do 108 funtów (49 kg)
Kategoria musza (Flyweight) – do 112 funtów  (50,80 kg)
Kategoria junior kogucia/super musza (Superflyweight)-  do 115 funtów (52,16 kg)
Kategoria kogucia (Bantamweight) –  do 118 funtów (53,52 kg)
Kategoria junior piórkowa/super kogucia – (Superbantamweight)  do 122 funtów(55,34 kg)
Kategoria piórkowa (Featherweight) – do 126 funtów   (57,15 kg)
Kategoria junior lekka/super piórkowa (Superfeatherweight) – do 130 funtów (58,97 kg)
Kategoria lekka (Lightweight) – do 135 funtów(61,23 kg)
Kategoria junior półśrednia/lekkopółśrednia (Lightwelterweight) – do 140 funtów(63,50 kg)
Kategoria półśrednia (Welterweight) –  do 147 futnów    (66,68 kg)
Kategoria junior średnia/superpółśrednia (Superwelterweight) – do 154 funtów(69,85 kg)
Kategoria średnia (Middleweight) – do 160 funtów   (72,57 kg)
Kategoria super średnia (Supermiddleweight) – do 168 funtów   (76,20 kg)
Kategoria półciężka (Lt. Heavyweight) – do 175 funtów   (79,38 kg)
Kategoria junior ciężka (Cruiserweight) – do 200 funtów  (90,72 kg)
Kategoria ciężka (Heavyweight) – ponad 200 funtów  (90.72 kg)

Organizacje bokserskie:

  • WBC( World Boxing Counic)– jedna z największych i najbardziej prestiżowych organizacji boksu zawodowego, z siedzibą w Meksyku. Organizacja boksu zawodowego WBC została utworzona 14 lutego 1963 roku w Meksyku z inicjatywy 12 państw: Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku, Filipin, Panamy, Chile, Peru, Wenezueli, Portoryko i Brazylii. Jej zadaniem było zjednoczenie wszystkich organizacji bokserskich i kontrola nad dalszym rozwojem boksu zawodowego, organizowanie walk o tytuł mistrza świata, wyznaczanie pretendentów do walk mistrzowskich oraz ustalanie regulaminów bokserskich. Obecnie do organizacji należy 161 państw członkowskich. Prezydentem World Boxing Council jest Jose Sulaiman.W 1983 r. WBC mając na uwadze zdrowie zawodników ograniczyło liczbę rund w walkach mistrzowskich z 15 do 12. 21 maja 2005 roku pierwszy raz w historii mistrzem świata federacji WBC został Polak Tomasz Adamek. Pokonał on tego dnia na punkty w hali United Center w Chicago Australijczyka Paula Briggsa i wywalczył mistrzostwo świata w kategorii półciężkiej. W październiku 2006 roku władze WBC postanowiły, że podczas walk mistrzowskich podawany będzie publicznie bilans punktowy, po czwartej i po ósmej rundzie. Po raz pierwszy decyzja znalazła zastosowanie 13 listopada w Tokio. Walki organizowane przez WBC odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Oficjalna strona
  • WBA( World Boxing Association) –  najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacja bokserskich, utworzona w 1962 roku na bazie działającej od 1921 National Boxing Association (NBA). Siedzibą organizacji jest Panama. Prezydentem WBA jest od 1982 roku Gilberto Mendoza .Walki organizowane przez WBA odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Było wiele oskarżeń o korupcję pod adresem WBA, co było powodem podziału i odejściu wielu działaczy i utworzenia nowej organizacji IBF. Obecnie najbardziej krytykowana ze wszystkich liczących się federacji bokserskich, ze względu na nie jasne zasady wyznaczania pretendentów oraz mnogość pasów mistrzowskich w obrębie jednej kategorii wagowej.
  • Oficjalna strona
  • IBF(International Boxing Federation) – jedna z trzech najbardziej prestiżowych organizacji bokserskich, utworzona w 1983 roku na bazie USBA (United States Boxing Association) oraz kilku organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Założył ją Bob Lee, który przegrał wybory na prezydenta innej organizacji bokserskiej – WBA, i razem z grupą działaczy postanowił założyć nową federację. Siedzibą organizacji jest New Jersey w USA. Od 2001 roku prezydentem IBF jest Marian Muhammad. Walki organizowane przez IBF odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Pierwszym polskim mistrzem tej federacji został Dariusz Michalczewski. Zdobył on tytuł mistrza świata IBF w wadze półciężkiej, pokonując w 1997 roku Virgila Hilla. Drugim Polakiem, który zdobył pas IBF był Krzysztof Włodarczyk, zdobył go w wadze junior ciężkiej, wygrywając w 2006 r. ze Stevem Cunninghamem. Trzecim i jak na razie ostatnim polskim bokserem posiadającym pas IBF był Tomasz Adamek. 11 grudnia 2008 roku pokonał na punkty Steve’a Cunninghama(który wcześniej odebrał pas Włodarczykowi) i wywalczył mistrzostwo świata w kategorii junior ciężkiej. IBF szybko stał się organizacją prestiżową, uznaną za najmniej podatną na działania pozakulisowe, wykorzystując osłabienie i konflikty w WBA i WBC w latach 80-tych.
  • Oficjalna strona
  • WBO(World Boxing Organization)-  najmniej prestiżowa z czterech liczących się organizacji bokserskich, założona w 1988 roku. Siedziba organizacji jest w San Juan w Portoryko. WBO została założona przez grupę portorykańskich i dominikańskich biznesmenów, którzy wystąpili organizacji bokserskiej WBA, oskarżając ją o niejasności w przepisach i zasadach ustalania rankingów, oraz rzekomej korupcji, która miała miejsce w tej organizacji. Pierwszym prezesem WBO był Ramon Pina Acevedo z Republiki Dominikany. Od 1996 roku prezydentem WBO jest Francisco Varcarcel z Portoryko. Pierwszą walkę o pas WBO stoczyli bokserzy kategorii super średniej; Thomas Hearns i James Kinchen, a pojedynek wygrał Hearns stając się pierwszym posiadaczem tego pasa. Organizację WBO rozsławili tacy pięściarze jak Oscar De La Hoya, Marco Antonio Barrera, Prince Naseem Hamed, Joe Calzaghe, Chris Byrd oraz Dariusz Michalczewski, który został nazwany „czempionem wszech czasów” organizacji WBO.
  • Oficjalna strona
  • IBO(International Boxing Organization) –  peryferyjna i mało licząca się organizacja bokserska, jedna z wielu, których się namnożyło w ostatnich latach. Jednak uznawana za tą najbardziej liczącą się z nieliczących się organizacji bokserskich. Wielu znanych mistrzów posiadało lub posiada ten pas (Lennox Lewis), ale należy brać pod uwagę to, że zdobyli go i posiadają „przy okazji”. Niektórzy dziennikarze pas IBO nazywają “paskiem od spodni”.
  • Oficjalna strona