Partnerzy
 
 


 

 
Wspieramy
 
 
 
 

 

 
 
 

Aktualni mistrzowie w boksie zawodowym

 
Kategoria
WBC
WBA
IBF
WBO
ciężka
Bermane Stiverne Władimir Kliczko Władimir Kliczko Władimir Kliczko
junior ciężka
Grigorij Drozd
Denis Lebiediew
Yoan Pablo Hernandez
Marco Huck
półciężka
Adonis Stevenson Bernard Hopkins Bernard Hopkins Sergey Kovalev
super średnia

Sakio Bika

Andre Word Carl Froch Arthur Abraham
średnia
Miguel Cotto
Giennadij Gołowkin
Sam Soliman Peter Quillin
junior średnia
Floyd Mayweather Jr.
Floyd Mayweather Jr.
Carlos Molina
Demetrius Andrade
półśrednia
Floyd Mayweather Jr.
Adrien Broner
Shawn Porter Manny Pacquiao
junior półśrednia
Danny Garcia
Danny Garcia
Lamont Peterson
Ruslan Provodnikov
lekka
Omar Figueroa
Richar Abril
Miguel Vazquez
Terence Crawford
superpiórkowa
  Takashi Miura Takashi Uchiyama
Argenis Mendez
Mikey Garcia
piórkowa
Jhonny Gonzales
Nicholas Walters
Evgeny Gradovich
__
super kogucia
Leo Santa Cruz
Guillermo Rigondeaux
Kiko Martinez
Guillermo Rigondeaux
kogucia
Shinsuke Yamanaka
Anselmo Moreno
Paul Butler
Tomoki Kameda
super musza
CarlosCuadras
Kohei Kono
__ Omar Andres Narvaez
musza
Akira Yaegashi Juan Francisco Estrada Amnat Ruenroeng Juan Francisco Estrada
junior musza
Naoya Inoue
Alberto Rossel
___
Donnie Nietes
słomkowa
Oswaldo Novoa
Hekkie Budler
Katsunari Takayama
Francisco Rodriguez Jr
 
   

Kategorie wagowe w boksie zawodowym

Kategoria słomkowa (Strawweight) - do 105 funtów (47,63 kg)
Kategoria junior musza/lekko musza (Lt. Flyweight) - do 108 funtów (49 kg)
Kategoria musza (Flyweight) - do 112 funtów  (50,80 kg)
Kategoria junior kogucia/super musza (Superflyweight)-  do 115 funtów (52,16 kg)
Kategoria kogucia (Bantamweight) -  do 118 funtów (53,52 kg)
Kategoria junior piórkowa/super kogucia - (Superbantamweight)  do 122 funtów(55,34 kg)
Kategoria piórkowa (Featherweight) - do 126 funtów   (57,15 kg)
Kategoria junior lekka/super piórkowa (Superfeatherweight) - do 130 funtów (58,97 kg)
Kategoria lekka (Lightweight) - do 135 funtów(61,23 kg)
Kategoria junior półśrednia/lekkopółśrednia (Lightwelterweight) - do 140 funtów(63,50 kg)
Kategoria półśrednia (Welterweight) -  do 147 futnów    (66,68 kg)
Kategoria junior średnia/superpółśrednia (Superwelterweight) - do 154 funtów(69,85 kg)
Kategoria średnia (Middleweight) - do 160 funtów   (72,57 kg)
Kategoria super średnia (Supermiddleweight) - do 168 funtów   (76,20 kg)
Kategoria półciężka (Lt. Heavyweight) - do 175 funtów   (79,38 kg)
Kategoria junior ciężka (Cruiserweight) - do 200 funtów  (90,72 kg)
Kategoria ciężka (Heavyweight) - ponad 200 funtów  (90.72 kg)
 
 

Organizacje bokserskie:

  • WBC( World Boxing Counic)- jedna z największych i najbardziej prestiżowych organizacji boksu zawodowego, z siedzibą w Meksyku. Organizacja boksu zawodowego WBC została utworzona 14 lutego 1963 roku w Meksyku z inicjatywy 12 państw: Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku, Filipin, Panamy, Chile, Peru, Wenezueli, Portoryko i Brazylii. Jej zadaniem było zjednoczenie wszystkich organizacji bokserskich i kontrola nad dalszym rozwojem boksu zawodowego, organizowanie walk o tytuł mistrza świata, wyznaczanie pretendentów do walk mistrzowskich oraz ustalanie regulaminów bokserskich. Obecnie do organizacji należy 161 państw członkowskich. Prezydentem World Boxing Council jest Jose Sulaiman.W 1983 r. WBC mając na uwadze zdrowie zawodników ograniczyło liczbę rund w walkach mistrzowskich z 15 do 12. 21 maja 2005 roku pierwszy raz w historii mistrzem świata federacji WBC został Polak Tomasz Adamek. Pokonał on tego dnia na punkty w hali United Center w Chicago Australijczyka Paula Briggsa i wywalczył mistrzostwo świata w kategorii półciężkiej. W październiku 2006 roku władze WBC postanowiły, że podczas walk mistrzowskich podawany będzie publicznie bilans punktowy, po czwartej i po ósmej rundzie. Po raz pierwszy decyzja znalazła zastosowanie 13 listopada w Tokio. Walki organizowane przez WBC odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Oficjalna strona

 

  • WBA( World Boxing Association) –  najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacja bokserskich, utworzona w 1962 roku na bazie działającej od 1921 National Boxing Association (NBA). Siedzibą organizacji jest Panama. Prezydentem WBA jest od 1982 roku Gilberto Mendoza .Walki organizowane przez WBA odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Było wiele oskarżeń o korupcję pod adresem WBA, co było powodem podziału i odejściu wielu działaczy i utworzenia nowej organizacji IBF. Obecnie najbardziej krytykowana ze wszystkich liczących się federacji bokserskich.
  • Oficjalna strona

  • IBF(International Boxing Federation) – jedna z trzech najbardziej prestiżowych organizacji bokserskich, utworzona w 1983 roku na bazie USBA (United States Boxing Association) oraz kilku organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Założył ją Bob Lee, który przegrał wybory na prezydenta innej organizacji bokserskiej - WBA, i razem z grupą działaczy postanowił założyć nową federację. Siedzibą organizacji jest New Jersey w USA. Od 2001 roku prezydentem IBF jest Marian Muhammad. Walki organizowane przez IBF odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Pierwszym polskim mistrzem tej federacji został Dariusz Michalczewski. Zdobył on tytuł mistrza świata IBF w wadze półciężkiej, pokonując w 1997 roku Virgila Hilla. Drugim Polakiem, który zdobył pas IBF był Krzysztof Włodarczyk, zdobył go w wadze junior ciężkiej, wygrywając w 2006 r. ze Stevem Cunninghamem. Trzecim i jak na razie ostatnim polskim bokserem posiadającym pas IBF był Tomasz Adamek. 11 grudnia 2008 roku pokonał na punkty Steve'a Cunninghama(który wcześniej odebrał pas Włodarczykowi) i wywalczył mistrzostwo świata w kategorii junior ciężkiej. IBF szybko stał się organizacją prestiżową, uznaną za najmniej podatną na działania pozakulisowe, wykorzystując osłabienie i konflikty w WBA i WBC w latach 80-tych.
  • Oficjalna strona

 

  • WBO(World Boxing Organization)-  najmniej prestiżowa z czterech liczących się organizacji bokserskich, założona w 1988 roku. Siedziba organizacji jest w San Juan w Portoryko. WBO została założona przez grupę portorykańskich i dominikańskich biznesmenów, którzy wystąpili organizacji bokserskiej WBA, oskarżając ją o niejasności w przepisach i zasadach ustalania rankingów, oraz rzekomej korupcji, która miała miejsce w tej organizacji. Pierwszym prezesem WBO był Ramon Pina Acevedo z Republiki Dominikany. Od 1996 roku prezydentem WBO jest Francisco Varcarcel z Portoryko. Pierwszą walkę o pas WBO stoczyli bokserzy kategorii super średniej; Thomas Hearns i James Kinchen, a pojedynek wygrał Hearns stając się pierwszym posiadaczem tego pasa. Organizację WBO rozsławili tacy pięściarze jak Oscar De La Hoya, Marco Antonio Barrera, Prince Naseem Hamed, Joe Calzaghe, Chris Byrd oraz Dariusz Michalczewski, który został nazwany „czempionem wszech czasów” organizacji WBO.
  • Oficjalna strona

 

  • IBO(International Boxing Organization) -  peryferyjna i mało licząca się organizacja bokserska, jedna z wielu, których się namnożyło w ostatnich latach. Jednak uznawana za tą najbardziej liczącą się z nieliczących się organizacji bokserskich. Wielu znanych mistrzów posiadało lub posiada ten pas (Lennox Lewis), ale należy brać pod uwagę to, że zdobyli go i posiadają „przy okazji”. Niektórzy dziennikarze pas IBO nazywają "paskiem od spodni”.
  • Oficjalna strona
  
 
 
 
 
źródło:wikipedia
 
 
 
 

 
Hostowane na o12.pl
Twoja wyszukiwarka

 *W razie jakichkolwiek zastrzeżeń co do treści i zawartości witryny, proszę o kontakt. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.